Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Donald Trump amerikai elnök Hszi Csin-ping kínai elnökkel folytatott csütörtöki telefonbeszélgetésén biztosította a kínai felet, hogy tiszteletben fogja tartani az „egy Kína”-elvet. Korábban Trump a Carter elnök óta fennálló irányelvvel való szakítás lehetőségéről nyilatkozott. A mostani nyilatkozat az amerikai-kínai kapcsolatok javulását jelentheti.
Donald Trump csütörtök este Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalt telefonon. Ez volt az első beszélgetés a két államfő között Trump elnök hivatalba lépése óta. Hszi kérésére az amerikai elnök kifejezte elköteleződését az „egy Kína”-elv tiszteletben tartása mellett – számol be a CNN.
Olvadás a Washington-Peking tengelyen
Trump a kampánya során rendszeresen Kína-ellenes retorikát használt. Az amerikai-kínai viszonyok további hidegüléséhez vezetett, amikor Trump telefonon beszélt a tajvani elnökkel, amit sokan az egy Kína elvvel való jövőbeli szakításként értelmeztek. A megválasztott elnök ezt követően arról beszélt, hogy nem akarja, hogy Kína diktáljon neki és azt nyilatkozta, hogy „Teljesen tisztában vagyok az egy Kína-politika mibenlétével, de nem értem, miért kell nekünk ragaszkodnunk ehhez.”
Az Egyesült Államok 1979 óta nem tart fenn diplomáciai viszonyt Tajvannal. 1979-ben ugyanis Jimmy Carter, akkori amerikai elnök elismerte a Kínai Népköztársaságot és az „egy Kína”-elvet, amelynek értelmében a kontinentális Kína és Tajvan egyazon ország, vagyis Tajvan Kína részét képezi.
Tillerson győzhette meg Trumpot
Paul Haenle, aki az USA Nemzetbiztonsági Tanácsában a Kína-ügyi igazgató volt Bush és Obama elnöksége alatt, pozitív lépésnek nevezte a fejleményeket. A közeledés Észak-Koreával és a kereskedelmi kapcsolatokkal kapcsolatosan további együttműködés alapja lehet.
Haenle úgy vélte, hogy Trump nyomást akart Kínára gyakorolni, de feltételezhetően a nemrég kinevezett külügyminisztere, Rex Tillerson meggyőzte, hogy nem ezen a területen lehet ezt megtenni. „Az egy Kína-politika nem egy kártya a tárgyalóasztalon, ez a tárgyalóasztal maga” – mondta a szakértő.